/ / Ce este un hat-trick? Cele mai rapide hat-tricks din istoria fotbalului

Ce este un hat-trick? Cele mai rapide hat-tricks din istoria fotbalului

În fotbal, precum și alte sporturi de joc,există mulți termeni care înseamnă acest sau acel concept. De exemplu, numărul de goluri marcate de un jucător la poarta adversarului, în unele cazuri, are și un nume. Acest lucru va răspunde la întrebarea: "Ce este un" hat trick "?"

Istoria apariției

Fanii fotbalului sunt adesea surprinși când află că cuvântul nu a fost deloc legat de fotbal. Termenul tradus din engleză înseamnă "truc cu pălărie".

De ce este legată această expresiesport în general? Faptul este că în 1858 în Anglia au avut loc competiții majore în cricket, care a fost apoi mai popular decât fotbalul. Jucătorul Heathfield Hatman Stevenson a petrecut câteva combinații reușite și a reușit să treacă trei porți la rând. Această realizare nu a fost posibilă pentru toți sportivii. Fanii au fost foarte mulțumiți și i-au dat lui H.H. Stevenson pălăria. Acum ne-a devenit mai clar ce înseamnă un hat-trick în ceea ce privește originea filologică a cuvântului.

ceea ce este un hat-trick

Fotbal și goluri

Jucătorii în timpul unui duel nu marchează întotdeauna goluriîn poarta adversarilor, și uneori există momente unice când un jucător diferă de mai multe ori. Luați în considerare ce nume se utilizează în funcție de câte ori jucătorul a reușit să lovească poarta echipei adverse.

O minge marcată este o întâlnire frecventă, așa că nu există un nume special pentru acest moment. Când un jucător semnează de două ori la obiectivul adversarului (care nu se întâmplă atât de des) este un dublu.

Ce este un hat-trick? Așa este!Atunci când un jucător de fotbal atinge obiectivul adversarului de trei ori, este obișnuit să spunem că a făcut un hat-trick. Foarte rar în istoria fotbalului s-au înregistrat meciuri, când un atlet a reușit să înscrie 4 goluri (pentru a face poker). Ce este un penta trick? În fotbalul profesionist, nu toate superstarurile reușesc să devină autorul a 5 bile într-un duel. Recent, o astfel de realizare a demisionat din fața Muntenei "Bavaria", Robert Lewandowski, într-un duel împotriva celui slab de la "Wolfsburg".

ceea ce este un hat-trick în fotbal

3 goluri într-un meci în campionatele din Ucraina

Din 1992 până în prezent în dueluri de cel mai înaltLiga Ucrainei a înregistrat 136 hat-tricks. Timp de 25 de ani de turnee de fotbal deținute în Ucraina (divizia de elită) - acesta este un indicator destul de bun.

Ce este un hat-trick în fotbal știu perfectjucători de fotbal de la Kiev "Dynamo", care poate fi mândru de conducerea în această listă. Dynamo le-a făcut deja de 30 de ori. Conducătorul printre jucătorii din lista de marcatori, care a marcat trei goluri într-un singur meci, este Serghei Rebrov. Prima dată când jucătorul a atins un astfel de rezultat pe 3 iunie 1992 într-un duel cu Nicholas "Evis". Restul tripletelor Rebrov a organizat la porțile "Krivbass" (1996), "Tavria" (1998), "Carpatica" și "Prykarpattya" (1999).

cel mai rapid hat-trick

La al doilea loc de comandă din listă este Donetsk„Șahtior“. Minerii au făcut hat-trucuri de 19 ori. Legenda lui Șahtiar în anii 1990 Oleg Matveyev a tras o lovitură triplă de patru ori. Care echipe au obținut focuri precise de la Oleg Matveev de trei ori într-o singură luptă? În 1994, "Șahtior" a câștigat împotriva "Zari-MALS" cu un scor de 3: 0. De asemenea, Matveev a marcat de trei ori "Prykarpattya" (în "Flint"), Zaporozhye "Torpedo" și "Flint" (1997).

Ce este un hat-trick și jucătorii știu Simferopol"Tavria". Probabil, cel mai memorabil hat-trick din Crimeea a avut loc în 1998, când jucătorii de fotbal ai Dynamo Kiev au venit în capitala Crimeei. Alexei Osipov în lupta din 1998 a marcat 3 goluri împotriva lui Alexander Shovkovsky.

3 goluri

Cele mai rapide și mai originale pălării

Recent, cercetătorii au compilat o listă cu 10cele mai rapide triplete din istoria fotbalului. În meciul "Lecce" - "Milan" cu un scor de 3: 0 Kevin Prince Boateng în 14 minute a jucat 3 mingi de la adversar. Timp de 10 minute, realizarea sa a fost realizată de legendarul olandez Marco van Basten, care a marcat 3 goluri la poarta "Gothenburg". Pe locul opt, Ole Gunnar Solskjaer, care a semnat de trei ori în 10 minute la porțile din Nottingham Forest. În meciul din 1982 la Campionatul Mondial Ungaria-Salvador Laszlo Kiss a marcat 3 goluri în 7 minute.

Dar asta nu este tot!Pentru aceeași perioadă de timp, Jermain Defoe și-a proiectat realizarea într-un duel cu "Wigan". Timp de 6 minute, de trei ori pentru a lovi rivalii de poartă a reușit să-l facă pe Marco van Basten în meciul "Milan" - "Atalanta". Chiar și o rată de foc mai mare a demonstrat David Villa într-un duel cu "Atletico" (5 minute). Robbie Fowler în meci, "Liverpool" - "Arsenal" pentru înregistrarea de realizare, de asemenea, a fost de ajuns pentru 5 minute. De asemenea, timp de 4 minute, Gerd Müller și-a făcut cazul într-un meci cu "Fortune" din Dusseldorf. Cel mai rapid hat trick aparține lui Thomas Ross de la Ross County. În doar 90 de secunde, el a reușit să lovească poarta echipei Nairn County de trei ori.

Acum toată lumea știe ce este un hat-trick în fotbal.